Karcagi Üzem

Karcagi Üzem

A Kutatóintézet jelentős mezőgazdasági termelési tevékenységet is folytat. A termelési infrastruktúra folyamatos fejlesztése stratégiai célok elérésének egyik alapvető feltétele. Mivel a térségben az őszi kalászosok termesztésének nincs reális alternatívája, a szántóterület jelentős részén saját nemesítésű őszi búza, őszi árpa és tritikálé fajták elit-, elsőfokú- és másodfokú vetőmagjának, míg a fennmaradó területeken – a piaci igények szerint – alternatív növények vetőmagjainak előállítása történik.
Az Üzem három egymástól teljesen elkülönülő talajadottságokkal rendelkező területi egységre tagozódik: Karcag, Ecsegfalva, Kunhegyes.
A Kutatási Osztályok (Földművelési és Vidékfejlesztési Osztály, Nemesítési és Fajtafenntartási Osztály) talajművelési munkálatait az Üzem munkatársai látják el ezen speciális feladatokra kialakított gépparkkal.
A Karcagi Üzem, igény szerint, gépi szolgáltatásokat is nyújt a környékbeli gazdálkodóknak. A kutatási célt szolgáló modelltelepeken kiterjedt külső megbízásos kutatási tevékenység folyik, az Intézet kitűnő és megbízható referenciaként szolgál bármilyen mezőgazdasági felhasználásra alkalmas termék tudományos igényességű fejlesztéséhez, teszteléséhez.
A szántó művelési ágba tartozó telepített gyep intenzív hasznosítása a juhállomány gazdaságos tömegtakarmány ellátását szolgálja.
A juhágazat fenntartását és fejlesztését indokolja, hogy az EU-ban a kiskérődző ágazat támogatottsága növekszik, piaci helyzete stabilizálódik. Hasonló nagyságú gyepterülettel és juhlétszámmal rendelkező kutatóbázis hazánkban máshol nem található. A szántóföldi növénytermesztésre alkalmatlan, ún. feltétlen juhlegelők elsősorban ezen állatfajjal hasznosíthatók gazdaságosan. A juhágazat árbevételének és jövedelmezőségének javítására tenyészállat kibocsátás (tenyészkos, növendékjerke) és a tenyésztő szervezetnek végzett kos bértartás folyik.

 

Üzemvezető:

Gyárfási István Ede, főmérnök, intézetigazgató-helyettes, üzemvezető, Gyarfasi.Istvan.Ede@uni-mate.hu

 

Munkatársak:


Balog András, gépkezelő, Balog.Andras@uni-mate.hu​​​​​​​
Balogh János, gépkezelő, Balogh.Janos.karc@uni-mate.hu​​​​​​​
Gönczi István, gépkezelő, Gonczi.Istvan@uni-mate.hu​​​​​​​
Rácz Zoltán, gépkezelő, Racz.Zoltan@uni-mate.hu​​​​​​​
Ragályi Mihály, gépkezelő, Ragalyi.Mihaly@uni-mate.hu​​​​​​​
Tálas Sándor, gépkezelő, Talas.Sandor@uni-mate.hu​​​​​​​

​​​